2025 Model – LG UHD 55in AI 4K Smart TV 55UA8450PSA
Original price was: ₱35,990.00.Current price is: ₱26,490.00.
10 people are viewing this product right now
  • with FREE Anson’s Umbrella
  • a7 AI Processor 4K Gen8
  • 4K HDR10 Pro
  • Apple Airplay
  • Filmmaker Mode
Categories: Tag:
2025 Model – LG UHD 55in AI 4K...
SPECIFICATION
Weight 11.6 kg
Dimensions L 23 x W 123.6 x H 78 (cm)
Promo with FREE Anson’s Umbrella (099896045506)
KEY FEATURES
a7 AI Processor 4K Gen8
4K HDR10 Pro
Apple Airplay
Filmmaker Mode
AI Acoustic Tuning
60Hz Native Refresh Rate
20W Audio Output
2.0ch Speaker System
PRODUCT FEATURES
Picture a7 AI Processor 4K Gen8
4K Super Upscaling
Dynamic Tone Mapping
Game HGIG Mode
Game Optimizer
Auto Low Latency Mode
Audio α7 AI Sound Pro
Clear Voice Pro
LG Sound Sync
Sound Mode Share
AI Acoustic Tuning
WOW Orchestra
Smart TV webOS 25
AI Chatbot
Full Web Browser
Google Cast
Google Home/Hub
Intelligent Voice Recognition
Built-in Magic Remote
LG ThinQ
Works with Apple Airplay / Home
PRODUCT SPECIFICATIONS
Resolution 3,840 x 2,160
Power Requirement AC 100~240V 50-60Hz
Bluetooth Support Yes
USB 2.0 in Yes
HDMI Yes
Wi-Fi 5 Yes
Warranty 2 Years Manufacturer
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “2025 Model – LG UHD 55in AI 4K Smart TV 55UA8450PSA”