Samsung UA98DU9000GXXP 98in Crystal UHD 4K Smart TV – 2024
Original price was: ₱199,999.00.Current price is: ₱129,999.00.
23 people are viewing this product right now
  • Supersize Picture Enhancer
  • PurColor
  • Motion Xcelerator 120Hz
  • Q-Symphony
Categories: Tag:
Samsung UA98DU9000GXXP 98in Cr...
Top 4 features
Supersize Picture Enhancer
AI-powered enhancements for super large screen
Motion Xcelerator 120Hz
Get motion clarity for games up to 4K 120H
Samsung Tizen OS
Upscale your entertainment with Samsung Tizen OS
Q-Symphony
TV and soundbar orchestrated in perfect harmony
AI-powered image enhancements tailored to a super large screen
Motion Xcelerator 120Hz
Get the motion clarity for the game content you love up to 4K 120Hz
With exceptional motion enhancements, Motion Xcelerator 120Hz provides differentiated motion performance to support VRR games up to 120 Hz, so you can conquer every enemy – even at soaring speeds.
* Viewing experience may vary according to types of content and format.
Samsung Tizen OS
* Content and service may vary by region and are subject to change without notice.
* Agreement to Smart Hub Terms and Conditions and Privacy Policy is required before use.
* Some contents and services require registration and subscription.
Endless Free Content (For TV Plus countries Only)
Access 000+ free channels including Samsung TV Plus premium channels
* Check for Q-Symphony compatibility on soundbar product specifications.* Soundbar sold separately.
Picture quality
PurColor
Gaming Experience
  • Auto Low Latency Mode (ALLM)
Sound
OTS Lite
SmartThings
3D Map View
Samsung Knox Security
Sound Wow together
Specifications
  • Resolution
    4K (3,840 x 2,160)
  • HDMI
    3
  • USB
    2 x USB-A
Product Type
  • LED
Display
  • Screen Size
    98″
  • Refresh Rate
    120Hz
Video
  • Picture Engine
    Crystal Processor 4K
  • HDR (High Dynamic Range)
    HDR
  • HDR 10+
    Support
  • Contrast
    Mega Contrast
  • Micro Dimming
    UHD Dimming
  • Contrast Enhancer
    Yes
  • Motion Technology
    Motion Xcelerator 120Hz
  • AI Upscale
    4K Upscaling
    Yes
  • Filmmaker Mode (FMM)
Audio
  • Object Tracking Sound
    OTS Lite
  • Sound Output (RMS)
    20W
  • Speaker Type
    2CH
  • Multiroom Link
    No
  • Adaptive Sound
    Adaptive Sound
Smart Service
  • Operating System
    Tizen™ Smart TV
  • Bixby
  • Samsung TV Plus
  • Web Browser
  • SmartThings Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Functionality / Quick Remote
Smart Feature
  • Multi Device Experience
    Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
  • Multi-View
    upto 2 videos
  • NFT
    Nifty Gateway
  • Apple AirPlay
  • Daily+
Game Feature
  • Auto Game Mode (ALLM)
  • Game Motion Plus
  • Dynamic Black EQ
  • VRR
  • Super Ultra Wide Game View
  • Mini Map Zoom
  • FreeSync
    FreeSync Premium
  • HGiG
Tuner/Broadcasting
  • Digital Broadcasting
    ISDB-T
  • Analog Tuner
  • TV Key Support
Connectivity
  • Wi-Fi
    Yes (Wi-Fi 5)
  • Bluetooth
    Yes (BT5.2)
  • HDMI (High Frame Rate)
    4K 120Hz (for HDMI 1/2/3)
  • HDMI Audio Return Channel
    eARC
  • Anynet+ (HDMI-CEC)
  • Ethernet (LAN)
    1
  • Digital Audio Out (Optical)
    1
  • RF In (Terrestrial / Cable input)
    1/1(Common Use for Terrestrial)/0
Design
  • Design
    Slim Look
  • Bezel Type
    3 Bezel-less
  • Slim Type
    Slim look
  • Front Color
    GRAPHITE BLACK
  • Stand Type
    FLAT FEET
  • Stand Color
    BLACK
Additional Feature
  • Embeded POP
  • EPG
  • IP Control
  • OSD Language
    Local Languages
Accessibility
  • Accessibility – Voice Guide
    UK English, China Chinese, Korean, Indonesian, Vietnamese
  • Low Vision Support
  • Hearing Impaired Support
    Closed Caption (Subtitle), Multi-output Audio, Sign Language Zoom
  • Motor Impaired Support
    Slow Button Repeat, Remote Control App. for All
Power & Eco Solution
  • Power Supply
    AC100-240V~ 50/60Hz
  • Power Consumption (Max)
    510 W
  • Eco Sensor
  • Yearly Power Consumption (EU standard)
    N/A kWh
  • Auto Power Off
  • Auto Power Saving
Dimension
  • Package Size (WxHxD)
    2369 x 1404 x 275 mm
  • Set Size with Stand (WxHxD)
    2181.1 x 1298.2 x 402.3 mm
  • Set Size without Stand (WxHxD)
    2181.1 x 1244.1 x 63.5 mm
  • Stand (Basic) (WxD)
    1505.6 x 402.3 mm
  • Stand (Minimum) (WxD)
    455.6 x 402.3 mm
  • VESA Spec
    600 x 400 mm
Weight
  • Package Weight
    76.0 kg
  • Set Weight with Stand
    53.4 kg
  • Set Weight without Stand
    51.8 kg
Accessory
  • Remote Controller Model
    TM2360E
  • Webcam Support
  • Zigbee / Thread Module
    Dongle Support
  • User Manual
  • Power Cable
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Samsung UA98DU9000GXXP 98in Crystal UHD 4K Smart TV – 2024”